• |

Otopark Otomasyon Sistemleri

Cea Grup

Günümüzde otopark otomasyon sistemleri, gelişen bir ihtiyaç halini almıştır. Otoparklara olan ihtiyaç arttıkça, otopark işletmecilerinin müşterilerine daha iyi servis vermelerini sağlayacak otomasyon istemlerini kullanmaları, bu sayede gelirlerini arttırmaları ve gelirlerini kontrol edebilmeleri sağlanabilmektedir. Firmamız, Otopark otomasyon sistemleri konusunda geniş bir seri sunarak, 20-30 araçlık en küçük otoparktan binlerce aracın giriş/çıkış yaptığı mekanik otoparklara kadar her ihtiyacı arşınlayacak ekipman ve sistem çözümleri sunmaktadır.

Otoparka günlük giriş/çıkış yapan araçlar girişte aldıkları saat ve tarih işlenmiş biletin, çıkışt okutturulması ile otomatik ücretlendirilmektedir. Araçta ödeme yapılan sistemlerimizin yanı sıra çıkış öncesi ayakta ödeme yaparak otomatik çıkılan sistemlerimiz bulunmaktadır. Otopark aboneleri ise otopark idaresinden aldıkları süreli elektronik abone kartını (haftalık,aylık yada yıllık gibi) otoparka giriş ve çıkış yaparken makinelere okutarak, geçiş yapacaklardır. Abone kartlarının abonelik süresi istenildiği miktarda uzatılabilir.

Otopark Dolu/Boş ve Yönlendirme Sistemi (Park Guidance System)

Otopark Boş yer Gösterim ve Sayım Sistemi , kalabalıklaşan araç trafiği ile birlikte giderek daha kıymetli hale gelen otopark alanlarının daha verimli kullanılmasını sağlayan bilgisayarlı bir sistemdir. Otoparkta her araç için ayrılmış park yerinin doluluğu bir araç algılayıcı sensör vasıtası ile takip edilmektedir. Park yeri dolu ise park yerinin üzerinde bulunan lamba kırmızıya dönüşmekte, boş ise yeşil yanmaktadır. Bu sayede otoparka giren bir sürücü koridor başından ışıklara bakarak koridor üzerinde boş park yeri olup olmadığını yeşil ışıkları takip ederek bulabilmekte, bu sayede park içerisinde tüm koridorlara girip çıkarak sürekli park yeri aramak zorunda kalmamaktadır. Sistem, bilgisayar denetimli olduğundan mevcut araç sayısını , boş otopark sayısını , otopark katlarında tespit eder ve boş alan sayısını dijital göstergelerde sürücüye bildirir. Bu sayede sürücü , otopark girişlerinde boş alan bulunan otopark katlarına yönlendirilir. Koridor başlarına dijital göstergeler ilave edilerek koridorda boş alan sayısı gösterilebilir.

Sistemin Faydaları :

  • Otopark Yönetimi hangi saatte ve hangi günlerde , otoparklardaki araç mevcudunun ne olduğunu bilgisayar sisteminden net olarak raporlayabilir. Böylece park yeri optimizasyonu ve planlaması yapılabilir.
  • Trafiği hızlandırmak ve boş alan göstermek için park içerisinde yönlendirme personeli bulundurmak işletme maliyetlerini arttırmaktadır. Sistem bu maliyeti azaltacaktır.
  • Park etmiş araç bulunmayan otopark bölümleri sistem tarafından tespit edilerek bu bölgelerde kat aydınlatmaları sistem tarafından otomatik olarak kapatılır ve önemli miktarda enerji tasarrufu sağlanır