• |

Plaka Tanıma Sistemleri

Cea Grup

Plaka tanıma sistemlerinin temel yapısı araç üzerindeki plakanın dijital okunması sistemine dayanır. Kameralar tarafından alınan araç görüntüsünün plaka kısmı görüntüden ayrıştırılarak dijital değerlere dönüştürülür ve bu değer daha önceden sisteme kaydı yapılmış plaka ile eşleştirilerek aracın bilgilerine ulaşım sağladığı gibi; giriş çıkışların plaka tanıma sistemi ile yapıldığı tüm alanların girişlerinde bulunan bariyer, mantar bariyer, road blocker gibi sınırlandırıcı sistemlerin kontrol edilmesini sağlar. Aracın geçiş yetkisi var ise sınırlandırıcı sistemler açılarak girişe veya çıkışa izin verir.

Plaka tanıma sistemi aynı zamanda araç altı görüntüleme sistemleri ile tam uyumlu olarak da çalışabilmektedir. Askeri alanlar, kritik araç giriş çıksşlarının yapıldığı noktalar vb. bu sistemlerin en çok kullanıldığı yerlerdir.

CEA GRUP GÜVENLİK ve BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ olarak kullandığımız kameralar güvenlik kameraları değil bu iş için tasarlanmış olan plaka okuma kameralarıdır. Bu kameralar IP network yapısında, üzerinde IR aydınlatma ihtiva eden özel kameralardır. Infrared aydınlatma sistemi frekansı ile kameranın görüntü alma hızı senkronize çalışmaktadır.

Kullanmış olduğumuz plaka tanıma yazılımımız; 50 den fazla ülkede çalışan , latin, arap, kiril alfabelerindeki plakaları tanıyabilen Adaptive recognition  yazılımıdır ve geniş raporlama seçenekleri sunmaktadır. Plaka tanıma sistemimizin başarı oranı %99 dur.Bununla birlikte sürekli giriş çıkış yapan servis araçları veya ticari taksiler yada polis araçları gibi araçlara istendiği takdirde sisteme kayıtlı olmasa bile  giriş çıkış izni verilebilir.

Plaka tanıma sistemlerimiz ücretli otoparklarda park ücretlendirme amaçlıda kullanılmaktadır. Giriş yapan araç plakası sistemde tarih ve saat bilgisi ile birlikte tutulmakta ve çıkış saatinden çıkarılarak ücret hesaplanmaktadır. Bunun yanı sıra, aracı kullanan kişinin görüntüsü de araç görüntüsü ile birlikte kaydedildiğinden hırsızlık vakaları için aydınlatıcı bir unsur olmaktadır.